Treningi z obciążeniem

Treningi z obciążeniem

7 listopada 2022 Wyłączono przez Daniel

Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana. Każdy ma możliwość tego, aby dopasować sport nie tylko do swoich umiejętności, ale także możliwości. W szczególności, jeżeli mowa jest o osobach starszych. Nie o nich będzie jednak mowa, ale o tym, aby spojrzeć na obciążenia. Trening z dodatkowym kilogramami okazać się może jeszcze bardziej efektywny.Wiele osób dąży do tego, aby uwydatnić w niektórych miejscach swoje mięśnie. Warto jednak z uwagą wybierać obciążenie, będzie stosowane. W szczególności, że źle wybrane dodatkowe kilogramy mogą spowodować pojawienie się kontuzji.

Na sam początek

Najczęściej błąd przy dobieraniu obciążenia popełniają osoby, które dopiero zaczynają. Dlaczego? Ponieważ mierzą siłę na zamiary. Myślą, że mogą podnieść dużo, ale prawda okazuje się inna. Tzn. są oni w stanie podnieść ciężar duży, ale tylko jeden. Wykonanie z nim treningu w kilku seriach na pewno będzie niemożliwe. W dobrej wersji skończyć się może zniechęceniem, w gorszej – zerwaniem mięśni i wielomiesięczną (kosztowną!) rehabilitacją.

Dlatego na samym początku zawsze trzeba postawić na lekkie obciążenie. W szczególności, że na samym początku są zupełnie inne priorytety. Trzeba nauczyć się prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Wskazane są lekkie ciężarki, które nie będą stanowić takiego obciążenia, ale pozwolą na swobodny trening i wykonywanie ruchów. Z czasem, po dwóch trzech tygodniach będzie można z powodzeniem zacząć myśleć o zwiększaniu ciężaru. Ale też po trochu, aby nie doprowadzić do szkody na samym sobie. Warto zapoznać się z pojęciem treningu piramidalnego, który polecany jest na tym etapie ćwiczeń.

Optymalny dobór ciężarów

Wśród specjalistów można spotkać się ze stwierdzeniem, że każda z trenujących osób powinna dobrać obciążenie optymalne dla siebie. Co to tak naprawdę znaczy? Otóż należy spojrzeć na to z tej strony – jeżeli ktoś po wykonaniu danych ćwiczeń jest zmęczony i wie, że nie jest w stanie poradzić sobie z kolejnymi ćwiczeniami, ma ciężary dobrze dobrane. Jeżeli po zakończeniu serii ktoś nie odczuwa zmęczenia i czuje, że mógłby podziałać jeszcze trochę – oznacza to jedynie tyle, że ma ciężary źle dobrane. Obciążenia znaleźć można na siłowni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić je do domu. Tym bardziej, że oferowane są różnego rodzaju obciążniki. Zarówno, jeżeli mowa jest o tradycyjnych sztangach, jak również małych ciężarkach. Nie można również zapomnieć o tych produktach, jakie można założyć na ręce, czy też na kostki u nóg za pomocą rzepów.