Obciążenie na treningu

Obciążenie na treningu

7 listopada 2022 Wyłączono przez Daniel

Trenować można na różne sposoby. W grupach, jak również samodzielnie. Na siłowni z trenerem personalnym, jak również w zaciszu domowym, puszczając ulubione filmy treningowe. Wybór jest ogromny. Często można spotkać się z sugestią, żeby do poszczególnych ćwiczeń dobrać obciążenie. To fakt – dzięki temu można przekonać się, że wiele ćwiczeń jest zdecydowanie bardziej efektywnych. Dzięki temu sylwetka będzie prezentować się zdecydowanie lepiej.

Ciężar maksymalny

Skoro jednak już o obciążeniu mowa, to należy zapoznać się z takim pojęciem jak ciężar maksymalny, który często oznacza się przy pomocy liter CM. Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć, jakie ciężarki będzie mógł wykorzystywać podczas poszczególnych ćwiczeń, powinien obliczyć ciężar maksymalny. Na szczęście, każdy może zrobić to samodzielnie. Aby obliczyć CM, należy:

  • podnieść ciężar o dużej masie,
  • policzyć liczbę powtórzeń, które uda się wykonać przy jego pomocy,
  • pomnożyć wartość ciężaru przez wartość odpowiadającą liczbę powtórzeń (dla dwóch powtórzeń jest to 1,09; dla 3 to 1,12; dla 4 to 1,15; dla 5 to 1,18).

Jest to o tyle konieczne, że każde ćwiczenie z obciążeniem ma inny cel. Niektórym będzie zależeć na tym, aby wyrzeźbić mięśnie, czy też dopiero w pierwszej kolejności rozbudować mięśnie. Warto ten temat potraktować poważnie, jeżeli ktoś chce być pewny tego, że w końcu uda mu się osiągnąć wyznaczony cel.

Błędy podczas treningu z obciążeniem wysokiej jakości

Jeżeli ktoś ma zbyt lekkie obciążenie, może być pewny tego, że jego wszystkie partie mięśniowe nie będą odpowiednio angażowane. Tzn. w trening nie zostaną zaangażowane białe włókna mięśniowe. To one są właśnie odpowiedzialne nie tylko za masę, ale również za rzeźbę. Każda osoba, które podejmuje próby treningowe powinna pamiętać o tym, że nie należy ćwiczyć z obciążeniem mniejszym niż 50 proc. CM.

Jeżeli ktoś jednak zdecyduje się na zbyt duże obciążenie, może być pewny tego, że negatywnie wpłynie to na technikę wykonywanych ćwiczeń. Mięśnie nie będą rozwijały się w sposób prawidłowy. A jeżeli tak faktycznie będzie, nie można na nic liczyć. Co więcej, podczas takiego treningu stawy będą zbyt mocno obciążone. W efekcie rośnie ryzyko kontuzji. Chyba nikt nie chciałby zdecydować się więc na żadną z tych opcji.

Warto wiec wykorzystać wiedzę i doświadczenie innych osób, które pomogą w dobraniu odpowiedniego obciążenia. W szczególności, jeżeli ktoś jest dopiero na początku swojej drogi sportowej. Dzięki obciążeniom można wiele osiągnąć – o czym świadczą opinie innych osób trenujących.